Дошки Сегена

Показано з 1 по 4 із 4 (1 сторінок)

Дошки Сегена - це різновид дитячих дерев'яних конструкторів, які активно використовуються в ролі універсальних розвиваючих ігор. Будучи винайденими ще в далекому 19 столітті, вони й досі не втратили своєї актуальності та визнання серед найвідоміших представників світової педагогіки та педіатрії.

Зокрема, в одній зі своїх телепередач такі дошки рекомендував відомий вітчизняний педіатр Євген Олегович Комаровський. А зараз ми пропонуємо дізнатися, за яким принципом працює методика Сегена, і яких цілей вона дозволяє досягти в дитячому розвитку.

Доска Сегена: Як вона працює?

Дошка Сегена є дерев'яною або пластиковою табличкою з виїмками різних форм, до яких додаються відповідні за габаритами фігурки (вставки). Дитина повинна навчитися правильно співвідносити параметри виїмок із цими фігурками та вставляти у потрібні виїмки правильні фігурки. Таким чином, він набуває власного сприйняття форм, відтінків (як правило, вкладки пофарбовані в різні кольори), починає усвідомлювати, як самостійно створювати примітивні конструкції, а також розвиває швидкість логічного мислення. Додатковим бонусом є простота усвідомлення правильності виконуваних дитиною дій, тобто, фактично, така дошка стане ідеальним вибором для її самонавчання та пізнання навколишнього світу.

Зазначимо також, що вхідний поріг цього конструктора - мінімальний. Вам не доведеться пояснювати малюкові, що потрібно робити з фігурками та дошкою – він і сам, навіть не розуміючи ваших слів, розбереться.

На сьогоднішній день методика Сегена набула безліч варіацій, доповнених більш сучасними висновками з галузі педагогіки. Найвідомішими з них є рамки та вкладиші Марії Монтессорі.

Дошки Сегена можуть різнитися між собою за такими параметрами:

  • габарити;

  • тематика фігурок (це можуть бути геометричні фігури, тварини, літери, фрукти, загалом все те, що може бути цікаве дитині);

  • складність фігурок (чим ідентичніші за своєю формою фігурки, тим складніше дитині знайти для конкретної з них правильну виїмку; також існують дошки, у кожну з виїмок яких необхідно помістити відразу кілька фігурок, як у пазлі).

 

Цілком логічно, що складні та великогабаритні варіанти дощок має сенс купувати для дітей старшого віку.

Як використовувати дошки Сегена?

Перш ніж пропонувати дитині помістити фігурки в поглиблення, дайте їй повністю вивчити конструктор - усвідомити кольори його деталей, помацати їх, понюхати, можливо навіть - спробувати на смак (якісні дошки виготовляються з нетоксичних матеріалів, які не завдадуть ніякої шкоди вашому чаду).

Тепер ви можете попросити дитину скласти конструктор, поклавши окремо дошку, а окремо вставки. Бажано при цьому наочно продемонструвати, які з них відповідають певним виїмкам. Розібравши конструктор у початковий стан, запропонуйте відтворити ваші дії вашому малюкові. При цьому фахівці наполегливо не рекомендують якось поспішати або, тим більше, координувати його діяльність, щоб навчити самостійно вирішувати завдання та впевнено приймати будь-які рішення.

У той момент, коли дитина бере в руки ту чи іншу фігурку, дуже важливо промовляти разом з нею (якщо вона вже активно розмовляє, то краще уявити цей процес у формі “питання-відповідь”), що це за предмет - тварина, їжа, транспорт чи буква, якого він кольору, якої форми. Якщо вибір був неправильним (взята вставка не припала вчасно виїмці), спробуйте разом з малюком ще раз обговорити, якою формою має віконце, а якою - вставка. Так ви простимулюєте його до логічних висновків і, не роблячи прямих підказок, підштовхнете до правильного вибору.

Дітям з трьох-чотирьох років вже можна купувати дошки, фігурки в яких складаються як у звичайному пазлі.

Після успішного виконання завдання дуже важливо похвалити дитину. При цьому зовсім необов'язково давати йому якусь смачність чи іграшку. Непогано "працює" і проста словесна похвала, особливо, якщо вона супроводжується якоюсь приємною для дитини новиною.